Вступ
Бо найкращі вояки
Запорозькі козаки!
І не буде переводу
Українському народу
Доки із глибин сторіч
Долина козацький клич.
Звучить «Марш запорізьких козаків» (у виконанні бандуристів)
Ведучий 1 : Історія кожного народу має свої символи. З часом, такий символ стає ознакою нації. Скажімо, для Америки – це «ковбой», «бізнесмен», для Японії – «самурай». А нашої історії неможливо уявити без козаччини.
Сьогодні ми з вами вирушимо у цікаву подорож до наших пра-пра-прадідів, запорізьких козаків. Із літописів відомо про славний період козаччини, який тривав майже триста років. Це Запорізька Січ. Козацтво було організовано військовою силою, яка боронила наші землі від варварських нападів турків і татар.
Січовики були сміливими, дисциплінованими. гордими та вольними людьми. Український народ завжди пам’ятатиме цю героїчну сторінку в історії України, а чоловіки – наслідуватимуть козаків.
В рамках проекту «Із глибин сторіч долина козацький клич» згодом ми з вами поїдемо на екскурсію в м. Запоріжжя на Запорізьку Січ.
Ведучий 2: Одні вважають, що слово «козак» походить від слова «коза». Адже козаки були спритні, як кози, одягалися в козачі кожухи, говорили гучним голосом. Інші переконані, що слово «козак пішло від слова «коса». Відомо, що люди, які йшли у бій з татарами, були озброєні косами та серпами. А ще кажуть, що слово «козак» тюркського походження, означає «вільна людина».
Ведучий 3 (демонструє ілюстрацію): (Додаток 1) Січ - це розчищене серед лісу або степу укріплене частоколом місце, на якому козаки зводили селище. Жили козаки куренями. У кожного куреня був свій отаман – найсильніший, найрозумніший і найхоробріший козак.
Ведучий 1: Козакам були властиві такі риси характеру, як: добродушність, безкорисливість, щедрість, щирість, дружелюбність. Особливо козаки цінували власну свободу. Саме тому вони частіше обирали люту смерть, ніж ганебне рабство. Мандрівники зауважували гостинність, привітність і виняткову чесність, притаманну козакам.
Ведучий 2: У Запорізькій Січі був уряд – кіш. Керівником українського козацтва обирався гетьман. Дмитро Вишневецький - перший гетьман України (Додаток 2). Видатним гетьманом був Богдан Хмельницький, а останнім - Петро Калнишевський.
Інсценування «Як козаки жартували»
Звучить «Український перепляс». Виходять козачата.
1-й козак: Ой, куди це ми попали?
2-й козак: Куди, куди! Хіба не пам’ятаєш? Нас гетьман за призами послав, бо ми найсильніші, найсміливіші, найрозумніші…
3-й козак: Ага, й найскромніші…
4-й козак: А я от дійсно сильний. Їду я з чумаками по сіль. Глядь, біля однієї балки величезна каменюка, а на ній надпис: «Переверни, тоді побачиш». Я зразу спробував, та де там… Я й так, я й сяк – нічого! Тоді, я з’їв шматочок сала, запряг волів, потягнув разок, вона і перевернулась.
Всі : Ну і що там?
4-й козак: Що, що… А там написано: «Ну як, важко було?»
Всі: Тю…
1-й козак: Та не переживайте ви так! Давайте краще про призи помріємо. Я от хочу, щоб мені подарували будильничок. Щоб він дзвонив як звичайно. А якщо ж я не буду прокидатися, то хай вмикається сирена, потім лунає гарматний постріл, потім виливається на голову склянка води…
2-й козак: А якщо і це не поможе?
1-й козак: Тоді нехай сам зателефонує до школи, що я захворів!
5-й козак: Що ви вже за призи заговорили? Он судді які суворі сидять. Треба їм пісню заспівати.
Заключне слово
Гетьман (до козачат):
Козацькому гурту, ви, бачиться раді?
Скажіть, чи готові ви жити по правді?
Всі: Так!
Гетьман: Усі козачата жити чесно будуть
І правил козацьких не забудуть!
Які козачата знають правила?
Козача 1: Козак – чесна, смілива людина,
Найдорожча йому – Україна!
Козача 2: Козак – слабкому захисник,
Цінити побратимство звик!
Козача 3: Козак вкраїнську любить мову,
Своє завжди тримає слово!
Козача 4: Козак – це вільна є людина,
І ненька в нього – Україна!
Козача 5: Козак – безстрашний захисник,
Боротися за правду звик!
Усі: Щоб козацькому роду не було переводу,
Присягаємо на вірність Україні й народу!
|