Мета: Розширити знання дітей про історичні події афганської війни; виховувати повагу і шану до воїнів-інтернаціоналістів та матерів, сини яких загинули в Афганістані.
Хід проведення
Ведуча: Шановні гості, діти! Сьогоднішню зустріч я хочу розпочати такими словами.
Ти – вічний біль ,Афганістан,
Ти – наш неспокій.
І не злічить глибоких ран
В борні жорстокішій
І не злічить сліз матерів, дружин, дітей –
Не всі вернулися сини із тих ночей…
Чи треба взагалі згадувати про війну!
Деякі кажуть, що не треба. Я думаю, що треба. Треба до тих пір, поки людство неспроможне буде сказати: «Ми не тільки не хочемо війни, ми зробили все, щоб її не було, і її не буде!».
У цей день перестаньмо згадувати про війну, яку ми тоді назвемо останньою не тільки тому, що хочеться назвати її так, але й тому, що будемо переконані в цьому.
Сьогодні ми зібралися на свято пам'яті, присвячене воїнам-інтернаціоналістам, які загинули в афганській війні, щоб вшанувати пам’ять тих, хто поліг на афганській землі. Молоді люди йшли туди не за орденами і медалями, свято вірячи, що виконують свій інтернаціональний обов’язок.
Афганська війна тривала майже 10 років. Молоді юнаки ходили до школи, відвідували дискотеки, залицялися до дівчат. Коли прийшов час, вони були призвані до лав Радянської армії.
Перший учень:
Проводжали хлопця в армію служити
А в очах юначих іскорка жива
Пахнуть стиглими садами
Пахнуть спілим житом
Вишиті любов’ю батьківські слова
Проводжають хлопця
Друзів повна хата
За столом розмова повінню тече
Лиш притихла мати,
Лиш схилилась мати
На уже доросле синове плече.
Ведуча: Хто ж знав що їм випаде доля служити в Афганістані. 25 грудня 1979 року Радянські війська були введені в Афганістан для виконання інтернаціонального обов'язку. Багатьом із них ніколи вже не повернутися до рідної хати, не побачити ні рідних, ні неба, ні гарної землі. Вони поляжуть навіки. Кого поховають товариші, хто пошматований розлетиться в прах на гігантських фугасах. І тільки гнівний його дим понесуть над землею східні вітри. . Кажуть, що час – найкращі ліки, хоча роки минають, а пам’ять вперто вертає усіх назад, коли наші недолугі керівники взялися наводити лад на чужих територіях, віддавали абсурдні накази
Другий учень: 27 грудня 1979 року за рішенням Політбюро ЦК КПРС, очолюваного Леонідом Брежнєвим, війська СРСР увійшли до Афганістану для підтримки прокомуністичного режиму Народно-демократичної партії Афганістану. Спочатку радянські війська розташовувалися гарнізонами у великих містах країни, а згодом поступово втягнулися в бойові дії по всій території Афганістану.
Третій учень: Нове керівництво СРСР на чолі з Михайлом Горбачовим прийняло рішення з кінця 1986 року поетапно виводити війська з Афганістану. Однак воєнні дії не припинялися.
Четвертий учень: Восени 1988 року за наказом з Москви розпочалася операція «Тайфун». Радянська авіація завдала нищівного удару по кишлаках уздовж траси Кабул – Саланг, якою мали виводити війська. 15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю.
( Перегляд кінофільму)
П`ятий учень:
Минають дні, ідуть роки.
Життя листки перегортає.
А біль Афгану – навіки,
В душі чомусь не замовкає.
Я повернувся з тих завій,
Але тривожать сни, як рани,
Що ми ведемо смертний бій,
І що товариш все ще з нами.
Гірський суворий перевал,
Розщелина…Важке каміння…
Шостий учень:
Товариш мій від кулі впав,
І смерть нагадує про тління.
Живу. Валерія - нема.
Немає сина, брата, друга.
І тиша скрикує німа,
І не стихає в серці туга.
Я там, ще й досі на війні,
Обличчя вгадую знайомі
І з другом бачуся у сні.
І кличу все його додому…
Ведуча: Через цю безглузду війну пройшли 700 тисяч чоловік. І серед них 30% були українці. Звання Героя Радянського Союзу було присвоєно 72 військовослужбовцям, з них – 12 українцям. 15 тисяч воїнів загинуло у радянсько-афганській війні.
Сьомий учень: Статистика свідчить : 160 тисяч наших співвітчизників, українців, брали участь у цій війні. 3360 не повернулися; з них 3280 загинуло, а 80 пропало безвісти чи потрапило в полон. Понад 8 тисяч були поранені, 3560 стали інвалідами. 550 вдів. 711 сиріт. Такий рахунок Афгану.
Потрапивши на палаючу афганську землю, мужні воїни-інтернаціоналісти всім серцем прийняли її біль, як свій, і до останнього подиху захищали інтереси її багатостраждального народ.
Восьмий учень: Ветерани-афганці!Скільки горя випало на ваше покоління! Але ви мудрі.Ви умієте прощати і любити. Для тих, хто побував в Афганістані й зараз перед очима постають жахливі картини боїв, обличчя товаришів, які загинули, а ночами сняться кошмарні сни.
Дев`ятий учень: Повідайте, повідайте синам, Повідайте всім дітям, ветерани, Які шляхи пройти судилось вам Крізь полум’я Гардеса й Кандагара.
( Діалог з запрошеними гостями)
Ведуча:
- Скільки Вам було років, коли ви пішли на війну?
- Розкажіть про ваші перші враження від Афганістану?
- Як Ви листувалися з родичами?
- Розкажіть про свою місію, яку роботу Ви виконували?
- Як до Вас відносилось мирне населення?
- Розкажіть про своїх бойових товаришів?
- Де Ви жили, чим харчувалися?
Ведуча: Афганська війна героїчна і трагічна не тільки із-за обелісків, вона тривала вдвічі довше ніж Велика Вітчизняна. Ніким і нікому не оголошена, вона потребує глибокого осмислення. Немає такого комп'ютера, щоб водночас вивчити всі уроки, політичні й військові, які необхідні для суспільства.
Закінчилась війна. Багато молодих воїнів-інтернаціоналістів були нагороджені орденами і медалями, але найвищою нагородою тих, хто уцілів - є життя, а для загиблих - пам'ять.
Десятий учень: Летять, відлітають у вічність роки, скільки б їх не минуло, не зітруть у народній нам'яті імена воїнів-афганців.
Одинадцятий учень:
Хвилина мовчання, хвилина мовчання.
Пекуча й терпка, як сльоза.
Хвилина мовчання -у ній наша любов і горе
Як подвиг полеглих,
Священна хвилина мовчання.
Схилимо ж голови перед світлою пам'яттю тих, хто віддав своє життя, увійшовши у безсмертя.
Прошу встати і вшанувати пам'ять загиблих хвилиною мовчання.
Дванадцятий учень:
Хай буде все, що має бути:
І тихі радощі життя,
Калини цвіт і вишень біле диво,
І мирних ранків сонячність щаслива,
І наша вдячність нескінченна, шаноблива.
(Учні вручають квіти гостям).
Ведуча: Наша зустріч закінчилася. Сподіваємося, що вона не остання. Нашим гостям і всім присутнім бажаємо здоров'я, щастя, миру, душевного спокою, злагоди, добробуту у великому домі, що зветься - Україна.
|